4. čakra - Anāhata

 

4.čakra Vēju vārti

Sirds čakra Anāhata 

Anāhata (pirmatnēja skaņa – radusies nesasitoties priekšmetiem).

Loma -  anāhata ir līdzcietības un beznosacījuma mīlēstības.Tā ir saistīta ar visiem mīlestības aspektiem, cieņu, prieka un spējām piekāpties.Patiesa sevis pārveidošana var sākties tikai tad, kad mēs iemācāmies pārkāpt sava ego robežas un paust beznosacījuma mīlestību.Šis centrs apvieno un saskaņo 3 augšējās un 3 apakšējās čakru darbības.

Vieta – krūškurvja vidū vai starp krūtīm.Sākas pie mugurkaula starp 4 un 5 krūšu skriemeli un izstaro uz priekšu pa vidu krūtīm, jo ar šo čakru ir saistīta mūsu izturēšanās pret citiem un arī pret sevi.

Krāsa - zaļa.Šī krāsa atstāj nomierinošu iespaidu. Sirds enerģijas līdzsvars, saspringuma un  stresa  mazināšana, atvieglojuma sajūta un sirds atvēršana. Zaļā krāsa ir saistīta ar attīstību fiziskā līmenī. Šī ir krāsa, kas palīdz mums pieņemt lēmumus, ko čukst mūsu sirdsbalss. Saspringtās situācijās, tā iedarbojas nomierinoši. Palīdz atgūt enerģiju.

Elements -  gaiss.Par vēja vārtiem sauktā Anāhata ir saistīta ar elpošanu un plaušām, tāpēc šīs čakras elements ir Gaiss.

Maņa – tauste.Šī maņa pārvalda tausti, pieskārieni. Zinātnieki ir pierādījuši, ka kaķa glaudīšana cilvēkam samazina asinspiedienu, bet suņa apmīļošana ienes prieku.

Vecums – 21 -28 gadiem.Tradicionālais dzīves pārejas rituāla simbols ir durvju atslēga un šajā vecumā mums atveras arī sirds čakras durvis,ja ir ielikti stipri pamati 3 apakšējās čakrās.Mums ir jābūt gataviem nākamās pakāpes izaicinājumiem: uzticamām attiecībām, precībām, bērniem, darba izvēlei.

Organiski ēteriskās eļļas – rožu, bergamotes, melisas, ģerānijas un gaišās salvijas.Izvēlieties jebkuru no šīm eļļām un uztriepiet uz krūtīm.

Ēdiens – augļi, rieksti, sēklas un jogurts – viegli līdzsvaroti ēdieni, kas mūs nomierina un papildina Anāhatas enerģiju.

Dziedzeri – galvenais šai čakrai ir aizkrūts dziedzeris.Tas ietekmē augšanu, regulē limfu un stiprina imūnsistēmu, arī sirds nav mazsvarīga. Tā sūknē asinis, piegādājot katrai šūnai barības vielas un attīrot visu sistēmu. Plaušas ir šīs pašas sistēmas sastāvdaļa. Plūstot tām cauri, asinis attīrās no oglekļa dioksīda un bagātinās ar skābekli. Nervu šūnas bagātīgā daudzumā mūsu ādā ļauj mums sajust un taustīt.

Saistība ar ķermeni – sirds, muguras augšdaļa,krūšukurvis, krūtis, plaušas, asins un asinsrite, rokas un plaukstas.Sirds ir vissvarīgākais orgāns, ko šī čakra ietekmē.

Akmeņi -  sārtais kvarcs, melones krāsas turmalīns, kuncīts, smaragds, nefrīts, zaļais avanturīns, malahīts un hrizoprazs.Vēlams šos akmeņus nēsāt tuvu sirdij.

Mēness fāze – jauns mēness, pilnmēness.

Planēta – Jupiters. Viena no Saules sistēmas lielākajām planētām. Jupiters ir spēcīgs Strēlnieka un Zivs zīmēs. Laimes un bagātības simbols. Jupiters saglabā un attīsta to, ko ir sapratis Merkurs , radījusi Venēra un izkarojis Marss. Jupitera galvenie principi ir alternatīva, aizgādnieciskums, izaugsme un ekspansija.

Mūzikas instrumenti – jebkura mūzika, kas ielīksmo sirdi.Tā varētu būt gan klasiskā, gan skandēšana, himnas, gan reliģiska mūzika. Nav nekas neparasts, ja mūzika aizkustina līdz sirds dziļumiem.

Mantra - JAM.Kad jūs skandējat šo mantru, mēle paliek pusceļā, nepieskaroties aukšlējām. Skandējot fokusējiet uzmanību uz sirds enerģijas centru. Pareizi darot, mantra liks vibrēt sirdij, atdarīsies jebkāds nosprostojums un enerģija brīvi plūdīs augšup.

Izpausmes dabā – meži, lauki, pļavas viss kas iet plašumā.

Dzīvnieks – antilope un visa veida putni.

Līdzsvarota enerģija – vispirms ir stipra imūnsistēma.Vesels cilvēks izstaro mīlestību, līdzjūtību, devīgumu, laipnību un iecietību.Cilvēkiem, kuriem sirds čakra ir spēcīga, piemīt spēja izmainīt netikai savu pasauli,bet arī apkārtējo. Tā kā sirds čakra atbild par rokām, plaukstām, pleciem un krūškurvi, tas viss ir saistīts ar tausti, tātad atvērtība, otra sajušana, ļaušanās, spēja justies droši un komfortabli – nav sāpju rokās, pirkstos, locītavās, plecos, mugurā un starp lāpstiņām, nav arī ādas problēmu.

Nelīdzsvarota enerģija – fiziski tā var izpausties kā sirds un asinsrites kaites vai arī plaušu slimības, kā astma, bronhīts vai citi elpošanas traucējumi.Bloki veidojas arī no iepriekšējām pieredzēm, kuras saistījušās ar atvēršanos apkārtējiem.Bērniem no izjukušām ģimenēm ir problēmas ar sirds čakru. Pirmais rādītājs, kas liecina par to, ka sirds čakrai nepietiek enerģijas, ir sajūta, ka jūs nejūtaties emocionāli piepildīts. Nevariet  viegli atvērties apkārtējiem un paust savas jūtas, nespējat dot vai saņemt mīlestību. Bieži sūdzaties par vientulības un atstumtības sajūtu.

Asanas – sirds čakru Anāhatu, kas pārvalda mūsu līdzjūtības un mīlestības izpausmi, rosina un līdzsvaro pozas, kas atver sirdi un izpleš krūškurvi.

  • Enģeļa spārni –                      tonizē un izstaipa krūšukurvi

                                             un muguras augšdaļu.

  • Trikonāsana (trijstūra poza) -   labi izstaipa krūškurvi un kājas,

                                             veicina mugurkaula lokanību,

                                             izpleš iegurni,

                                             palielina vispāreju izturību,

                                             veicina prāta elastību.

  • Gomukhāsana – (govs galva) -  uzlabo lokanību plecu rajonā,

                                             palīdz koriģēt uz priekšu sagumušus plecus.

Vizualizācija -  lai celtu enerģijas līmeni čakrā, ir meditācija, tomēr arī vizualizācija palīdz pieredzēt čakru potencionālu. Dažkārt, ja kāda no čakrām nav līdzsvarā tai ir vajadzīga īpaša palīdzība – vizualizācija.Taču centieties neveltīt vienai čakrai pārlieku daudz uzmanības, jo tas var kaitēt pārējām čakrām un radīt nelīdzsvarotību.

1.Apsēdieties Zibens pozā ar aizvērtām acīm, rokas noliekot uz ciskām un dažas minūtes koncentrējieties uz savu elpu.

2.Tagad iedomājieties kādu sev mīļu cilvēku kuram ir vajadzīga dziedināšana un kurš sēž jums pretī tieši kā jūs. Iedomājieties zeltainas gaismas līniju, kas stiepjas pa gŗīdu līdzās jums.

3.Tagad skatieties, kā šī gaima ceļas uz augšu gar jūsu abu mugurām, veidojot divas zeltainas līnijas, kas savienojas vienā punktā  kaut kur bezgalībā, veidojot trijstūri.

4.Un tagad lūdziet savai augstākajai apziņai, lai no augšas tiktu sūtīta gaisma un šis cilvēks kuru jūs nosēdinājāt sev priekšā tiktu dziedēts.Tajā brīdī jūs, iespējams, saņemsiet vīziju no šī punkta, kur gaismas stari satiekas, vai arī neko neredzēsiet. Vienalga, pateicieties un pilnībā uzticoties, ka jūsu cilvēks saņems palīdzību.

5. Kad vēlaties beigt meditāciju, atkal vērsiet uzmanību uz savu elpu un beidziet vizualizāciju.