7. čakra - Sahasrāra

7.čakra Tukšuma vārti.

Vainags vai Galvas virsma Sahasrāra

Sahasrāra (ar tūkstoš ziedlapām).

Loma -  Vainaga čakras uzdevums ir izraisīt savienošanos un svētlaimi. Septītajā čakrā mēs sasniedzam augstāko cilvēka garīgā potenciāla virsotni, tās galvenā funkcija nav nekas cits kā apvienošanās ar dievišķo, kad cilvēka patība saplūst ar kosmiskajām enerģijām, izraisot iekšēju svētlaimes un apskaidrības stāvokli. Tad kad apvienojas Šakti un Šiva (Ida un Pingala) ieplūstot galvenajā kanālā Sušumna (iekšējais kanāls). Izgājusi cauri sešām čakrām, sekojot muguras līnijai, tālāk pieplūst galvas virsmai, kur ķermeņa apvienotā enerģija savienojas ar kosmisko /debišķo enerģiju, sniedzot pieeju augstākai gudrībai. To lieliski simbolizē lotosa zieds – tas aug tumsā un dubļos un beigās atveras un kļūst tīrs un mirdzošs. Tas ir paraugs cilvēku apziņas attīstībai, kura sākas ar neatmodinātu, dzīvniecisku apziņu un beidzas ar apgaismotas dvēseles gaismu. Šī čakra turpinās arī ārpus fiziskā ķermeņa. Septītai čakrai nevajadzētu būt aktivizētai, kamēr pārējās sešas nav aktivizētas un enerģija tajās neplūst brīvi, jo tās kalpos par pamatu kroņa čakrai. Hinduisti to dēvē par – apskaidrību, budisti – par nirvānu (vēlmju izbeigšanos), sūfisti – par savienību ar Dievu, bet jogi – par Samādhi jeb savienību.

Vieta - galvas virsma. Tradicionāli tiek uzskatīts, ka vainaga čakra atrodas galvas virsū, - un tur to var arī sajust. Šim nolūkam pamēģinam virs galvas četru pirkstu atstatumā turēt roku. No Sahashāra enerģija staro uz augšu, un tā saņem arī enerģiju no kosmosa. Sahashāra nemaz nav īsti čakra, bet drīzāk tā ir vieta, kur snauž dievišķā apziņa, gaidot uz atbrīvošanos. Šo centru/vietu sauc arī par lotosu ar tūkstoš ziedlapiņām, desmitajiem vārtiem vai vainaga čakru.

Krāsa – violeta krāsa - apziņa, tā sinhronizējas ar pārējām krāsām un bieži izstaro arī baltā vai zeltainā tonī. Simbolizē apziņas visuresamību un pāreju no materiālā uz garīgo. Aktivizē domāšanas procesus.

Elements – ar Sahashāru nav saistīts īpašs elements.

Maņa – ar vainaga čakru nav saistīta noteikta maņa.

Vecums – Sahashāra atvēršanās nav saistīta ar noteiktu vecumu, jo apskaidrība var nākt jebkurā vecumā un tā ir Dieva dāvana.Pastāv iespēja, ka ikviens no mums savas dzīves laikā var to sasniegt, jo reiz mēs jau to pieredzējām – bērnībā, kamēr avotiņš vēl nebija aizvēries.

Organiski ēteriskās eļļas – vīraks, rožkoka vai lotosa. Klasiski tiek izmantots vīraks.

Ēdiens – cilvēki ar atvērtu Sahashāru ēd ar mēru un līdzciecību pret citām pasaules radībām, paņemot no dabas tikai to, ar ko pietiek lai izdzīvotu.

Dziedzeri – mistiskais dziedzeris epifīze, ko mēdz dēvēt arī par čiekurveida ķermeni, tāpēc ka, tā forma līdzīga  priedes čiekuram. Šis dziedzeris gādā par melatonīna izdalīšanu asinsritē. Šim, lai arī vienkāršas uzbūves dziedzerim, tomēr ir liela nozīme, jo tas ziņo dažādām ķermeņa daļām par gaismas intensitātes līmeni. Melotanīns kontrolē mūsu bioloģiskos ritmus, kā arī ietekmē miegu un reproduktīvo sistēmu.Tā daudzums asinīs krasi pieaug diennakts tumšajās stundās.

Saistība ar ķermeni – ar vainaga čakru saistīta smadzeņu garoza, smadzenes un viss parējais ķermenis. Pastāv uzskats, ka apgaimota dvēsele atstāj ķermeni caur septīto čakru.

Akmeņi -  dzidrais kvarcs,ametists, dimants, baltais nefrīts, baltais turmalīns, pienainais kvarcs, aleksandrīts un safīrs.

Mēness fāze – jauns mēness.

Planēta – Neptūns. Pēdējā lielā saules sistēmas planēta,turklāt milzu planēta.Tai ir 11 pavadoņi un vismaz 3 gredzeni. Spēcīgs Zivs, Strēlnieka un Ūdensvīra zīmēs. Darbojas zemapziņas laukā, un ir ļoti visaptveroša, plūstoša.Mīlestības un ilūziju planēta. Raksturīgākās īpašības ir iztēle, iedvesma, ticība un priekšnojauta.

Mūzikas instrumenti – gongs.

Mantra - OM.Tā stimulē smadzenes un atver centrālo nervu sistēmu kosmisko vibrāciju ienākšanu, tāpēc pret to jāizturas  ar bijību. Izrunājam kā „aum”, vai arī klusums.

Izpausmes dabā – kalnu virsotne. Pastaigas dabā, uzkāpjot kalna galā. 

Dzīvnieks – čūska,kas no pašas apakšas ceļas uz augšu.

Atvērta enerģija – kad Sahashāra ir atvērta, mēs tiekam atbrīvoti no ilūzijām un maldiem. Ja gadiem ilgi un regulāri ir piekopta garīgā dzīve, ar iejūtību pret citām radībām un planētu, izredzes, ka tiks sasniegta apskaidrība, palielinās. Apskaidrotu cilvēku vairs neietekmē konfliktējošo emociju viļņi, piešķirot viņiem mierpilnu auru. Fiziski viņu ķermenis ir veselīgs un starojošs. Viņi ir disciplinēti, regulāri veic jogas vingrinājumus, meditācijas, skaita lūgšanas, ir bezgalīgi laipni, devīgi un gudri. Šie cilvēki paši izstaro enerģiju, kas pozitīvi pārveido visu, ar ko nonāk saskarsmē.

Snaudoša enerģija – nepastāv, tāda lieta kā bloķēta septītā čakra, tā var būt vai nu snaudoša vai nu vāji attīstīta. Cilvēkiem, kuriem šī čakra ir vāja, ir grūtības lēmumu pieņemšanā, jūt iekšēju tukšumu, nav cienīgu mērķu uz ko tiekties. Depresijas stāvoklis pārņem emocionāls trulums un spēka zudums. Visiem, kuriem kroņa čakra ir vāja, jāmācās piekopt  klusumu. Apziņas klusuma stāvoklī septītā čakra atvērsies Visuma enerģijai.

Asanas – Vainaga čakra, kur mēs atveramies vienotībai un svētlaimei, atrodas tieši galvas virsā. To stimulē pozas, kas sakopo šajā vietā enerģiju. Pašas drošākās asanas par stāvēšanu uz galvas ir daļējā vai pilnā svecīte.

  • Sasangāsana (zaķa poza) –            maina gravitācijas spēka iedarbības virzienu,

                                                    uzlabo sejas krāsu,

                                             pievada svaigas un ar skābekli bagātinātas asinis

                                                  smadzenēm, hipofīzes un vairoga dziedzeriem.

  • Sarvāngāsana (daļēja vai pilnā svecīte)-   atvieglo asinsriti varikozās vēnās,

                                                            samazina tauku daudzumu uz vēdera,  

                                                            atvieglo aizcietējumus,

                                                            regulē dzimumdziedzerus,

                                                            uzlabo kopējo vājo asinsriti,

                                                            palīdz pret astmu,

                                                            aknu un zarnu darbības traucējumiem.

Vizualizācija -  lai celtu enerģijas līmeni čakrā, ir meditācija, tomēr arī vizualizācija palīdz pieredzēt čakru potencionālu. Dažkārt, ja kāda no čakrām nav līdzsvarā tai ir vajadzīga īpaša palīdzība – vizualizācija.Taču centieties neveltīt vienai čakrai pārlieku daudz uzmanības, jo tas var kaitēt pārējām čakrām un radīt nelīdzsvarotību.

1. Apsēdieties ērtā pozā ar sakrustotām kājām, aizveriet acis un pāris minūtes koncentrējieties uz mierīgu elpošanu, līdz esat pilnībā koncentrējies un atslābinājies.

 

2.Tagad iedomājieties, ka no galvas virsmas izplūst violeta gaisma un izstaro uz augšu, kļūstot spilgtākai ar katru ieelpu.

 

3. Tālāk iztēlojaties baltu lotosa zieda pumpuru uz savas galvas, virs avotiņa.

 

4. Turpiniet mierīgi elpot un iztēlojieties, kā lotosa zieds, violetās gaismas apspīdēts, lēnām veras vaļā – visas tūkstoš ziedlapas – līdz pārklāj galvu kā vainags.

 

5. Domājot par ziedlapu vainagu virs galvas, tās sāk izstarot Visumā zelta gaismu.

 

6. Pakavējaties pie šīs gaismas, kas vieno jūs ar Visumu, līdz vēlaties beigt vizualizāciju parastajā veidā.