5. čakra - Višudha

5.čakra Laika un Telpas vārti

Kakla čakra Višudha 

Višudha (attīrīt).

Loma -  atbild par komunikāciju,  radošās un runas spējas, iedvesmu, taisnību, ineiliģenci. Šī čakra mums sniedz spējas saskatīt savu lēmumu sekas, tāpēc melot sev un citiem kļūst neiespējami. Ikviena negodīga rīcība vai nespēja piedot kavē Višudhas čakras atvēršanos. Piedodot mēs atgūstam enerģiju no pagātnes. Kakla čakra ir atbildīga arī par mūsu domu procesu, jo lielai daļai domu ir saistība ar vārdiem, valodas apziņu un tīrību.Tā sniedz mums atslēgu uz spēcīgo skaņu pasauli.  

Vieta – tā sākas pie mugurkaula starp 3 un 5 kakla skriemeli un atrodas kakla skriemeļu rajonā, netālu no balsenes. Tās enerģija ietekmē kaklu, balseni, barības vadu, sprandu, plecus un žokļi. Ir saistīta ar vairogdziedzeri.

Krāsa – dzidri bebeszila vai arī tirkīz zila. Saistīta ar līdzsvaru kakla un plecu rajonā. Komunikācija, pašizpausme, pareizo vārdu piemeklēšana. Šī krāsa veicina visas radošās izpausmes un mutisko saziņu. Šo krāsu ieteicams izmantot, ja jums rodas grūtības kādam kaut ko izskaidrot un izteikt.

Elements -  ēters. Ēters ir neierobežota telpa, bezgalīgās debesis, kas satur visus pārējos elementus. Tas satur arī smalkās enerģijas un skaņas vibrācijas.

Maņa – ar Višudhu ir saistīta dzirde. Vārdi, kas iespiežas atmiņā un atbalsojas apziņā, nāk no šīs spēcīgās piektās čakras. Lielai daļai domu ir saistība ar vārdiem, tas ko mēs sakam citiem, un ko mēs sakam paši sev, ietekmē mūsu garīgo pasauli un attieksmi pret dzīvi.

Vecums – no 28 -35 gadiem. Laiks kad Višudha ir visspēcīgākā.Darbs laulība,draudzība,tas kur un kā mēs dzīvojam, ko pēdējā laikā šīs attiecības mums devušas.Sākumā Višudha enerģija izpaužas kā nemiers, neziņa, kas mēs būsim kad izaugsim. Mēs daram darbu, bet vai tas ir mūsu aicinājums? Pēkšnņi laulātie pāri jūt, ka viņiem nepieciešama saprašanās dziļākā līmenī, un, ja tas nenotiek, tad krīze vēl vairāk saasinās. Mums jāmācās runāt tā, lai mūs uzklausītu, un arī pašiem jāprot klausīties.

Organiski ēteriskās eļļas – salvijas, eikalipta, lavandas, sandalkoka, apelsīnkoka ziedu, mirru un kumelīšu. Iemasējiet eļļu tieši kakla bedrītē.Šajā vietā atrodas akupunktūras punkts „pērļu nefrīts”.

Ēdiens – viegli satviski ēdieni, viegli sagremojami. Salāti, garšaugi, jogurts dabiskā veidā bez piedevām.

Dziedzeri – ar kakla čakru saistīts vairogdziedzeri un pāravairogdziedzeris. Vairogdziedzera traucējumi, darbības pastiprināšanās vai pavājināšanās ir saistīta ar šo čakru, tāpat kā vairogdziedzera vēzis un cistas. Vairogdziedzeris un epitēlijķermenīši ietekmē kalcija un fosfora maiņu, regulējot to daudzumu asinīs un audos, tie ir pilnīgi nepieciešami dzīvības norisēs.

Saistība ar ķermeni – kakla čakra ietekmē rīkli, kaklu, pakausi, balssaites, bronhus, traheju, barības vadu, žokļus, rokas, degunu, zobus, vairogdziedzeri un dzirdi. Atvērta Višudhas pazīme – harmoniska balss, bet kad bloķēta, balss var būt aizžņaugta vai trīcoša. Vai esat ievērojuši, ka ļaudis lielā uztraukumā vai panikā kļūst it kā kurli? Lai ko jūs teiktu, viņus mierinot, tas nonāk nedzirdīgās ausīs.

Akmeņi -  akvamarīns, lazurīts, tirkīzs,zilais topāzs, halcedons, celestīns, sodalīts un baltais safīrs. Izvēlēto akmeni nēsājam ap kaklu ķēdītē, tā, lai akmenis būtu kakla bedrītē.

Mēness fāze – dilstošs mēness.

Planēta – Saturns. Saturns ir pēdējā redzamā planēta Saules sistēmā. Otra lielākā planēta (aiz Jupitera) un tā ir īpaša ar savu gredzenu. Spēcīgs Mežāža un Ūdensvīra zīmēs. Saturns simbolizē robežu starp redzamo un neredzamo, starp apziņu un zemapziņu. Saturna funkcijas ir robeža, vara, laiks, rezultāts. Simbolizē kārtību un atbildību.

Mūzikas instrumenti – balss, jebkura garīgā mūzika, gregoriāņu dziedāšana.

Mantra - HAM.Savelciet lūpas ovālā un, izpūšot gaisu, izrunājiet nazāli kā „hang”. Tas liks vibrēt smadzenēm un paātrinās mugurkaula smadzeņu šķidrumu pieplūšanu kakla rajonā, padarot balsi melodiskāku.

Izpausmes dabā – debesis, jūra, ūdens. Apsēdieties ezermalā, dīķa vai jūras krastā un vērojiet mēnessgaismu. Siltā dienā apgulieties zālē un lūkojieties zilajās debesīs, domājot par ēteri.

Dzīvnieks – balts zilonis.

Līdzsvarota enerģija – domu tīrība ir dabiska vide simbolu pasaulē, galvenokārt valodā – mūsu pamata simboliskajā izteiksmē. Mēs neizmantojam tikai vārdus, lai liktu sevi saprast un saprastu citus, mēs izmantojam; žestus, jūtas, intuīciju, balss intonāciju. Svarīgākais protams ir runa. Skaidri spējam izteikt savas domas un idejas citiem. Šiem cilvēkiem piemīt emocionālā inteliģence.Vajadzība runāt galvenokārt vērsta uz ārpasauli, bet tai pat laikā ietver sevī iekšējo komunikāciju – zemapziņas izpēte,iekšējā valoda, kas nes skaidrību domās.Tiem kam šī čakra dominē, no sākuma izskaidro lietas paši priekš sevis, pirms paust tās skaļi citiem.

Nelīdzsvarota enerģija – cilvēks kurš bargi vērtē sevi vai arī viņu viegli ietekmē citu vērtējums. Vāja vai nelīdzsvarota enerģija  var izpausties arī kā stostīšanās vai negodīgums. Fiziskajā līnenī tas var  būt kaites kakla  vai plecu rajonā. Ja šī čakra nav līdzsvarā saziņa kļūst skarba, tajā valda tikai personiskais viedoklis.

Asanas – kakla čakras stimulēšanai noder kakla iesildīšanās vingrinājumi. Veicot kustības, iztēlojieties, kā no kakla izstaro tirkīza zila krāsa.

  • Džālandhara bandha (kakla slēdzējpoza) –    sakopo enerģiju šajā čakrā,

                                                               saglabā enerģiju Sušumnas kanālā,

                                                               padara lokanāku stīvu kaklu.

  • Simhāsana (lauvas poza) -                         sniedz enerģiju čakrai,

                                                               ārstē iekaisušu kaklu,

                                                               palīdz atklepot krēpes,

                                                               veicina skaidru saziņu.

  • Matsjāsana – (zivs galva) -                        uzlabo stāju,

                                                               aizkavē grubu veidošanos,

                                                               nāk par labu vairogdziedzerim.

Vizualizācija -  lai celtu enerģijas līmeni čakrā, ir meditācija, tomēr arī vizualizācija palīdz pieredzēt čakru potencionālu. Dažkārt, ja kāda no čakrām nav līdzsvarā tai ir vajadzīga īpaša palīdzība – vizualizācija.Taču centieties neveltīt vienai čakrai pārlieku daudz uzmanības, jo tas var kaitēt pārējām čakrām un radīt nelīdzsvarotību.

1.Apsēdieties ērtā meditācijas pozā rokas noliekot uz ciskām un dažas minūtes koncentrējieties uz savu elpu.

2.Izjūtiet, kā nāsīs ieplūst vēsais gaiss un kā izelpojot siltais gaiss skar augšlūpu.Paliekam un vērojam vienu minūti.

3.Tagad varat pievērst uzmanību skaņai, kas rodas, gaisam plūstot lejā pa elpvadu. Ievērojiet, ka ieelpojot rodas tikko jaušama skaņa “soh”, bet izelpojot “ham”.Koncentrējieties uz šīm skaņām pāris minutes.

4. Vizualizējiet spēcīgu tirkīza zilu gaismu izstarojam no jūsu kakla uz priekšu un uz aizmuguri. To darot, atkārtojiet pie sevis: “Es uzticos savai iekšējai balsij un skaidri runāšu patiesību”.

 5. Kad vēlaties beigt meditāciju, atkal vērsiet uzmanību uz savu elpu un beidziet vizualizāciju.