Joga relaksējošā

Relaksācijas būtība un nepieciešamība.

Katram cilvēkam nepieciešams kvalitatīvi atslābināties. Piedaloties sociālajā dzīvē, strādājot, kā arī ķermenim nepārtraukti pārstrādājot pārtiku, cilvēkam ir ne tikai grūti, bet arī ķermenis ir aizmirsis kā, dabiskā veidā, uzkrāt spēkus un enerģiju atslābinoties.

Pat atpūšoties šodienas cilvēks nevis uzkrāj, bet patērē ļoti daudz savu fizisko un garīgo enerģiju. Ļoti daudz mēs patērējam savu enerģiju lieki noslogojot prātu ar liekām un tukšām domām. Nav jēgas enerģijas uzkrāšanai, ja mēs to lieki patērējam. Jogas vingrinājumi ir balstīti uz principiem, lai mēs iemācītos sajust un atslābināt sevi gan mentāli, gan fiziski.

Kad esam patērējuši vairāk, kā radam, mēs sākam sajust nogurumu.

Tāpēc pirms mēs veicam fiziskos un prāta vingrinājumus enerģijas uzkrāšanai, mums ir jāpanāk, jāsajūt un jāvēro, lai neradītos lieks mentāls sasprindzinājums, kā arī jāiemācās to atslābināt, ja esam to piefiksējuši

Katra fiziska darbība izsauc muskuļu sasprindzinājumu, bet dažkārt mēs varam sajust saspringtu savu ķermeni arī tad, ja neveicam fiziskas kustības: ar emocijām, bēdās, trauksmē, naidā. Visi cilvēki izjūt emocijas, taču ne visi prot tās kontrolēt.

Nekontrolējot emocijas zaudējam prānu, kura glabājas mūsu ķermenī. Dažas minūtes naida var patērēt visas dienas garumā uzkrātu prānu.

Lai sasniegtu pilnu atslābinājumu, jogi izmanto 3 atslābināšanās metodes:

1.Fiziskā relaksācija.

Ar domu spēku liekam ķermenim (muskuļiem, iekšējiem orgāniem) atslābināties. Katras kustības (muskuļu saraušanās) sākumā ir doma (jeb komanda), tieši tāpat relaksācijas laikā mēs mentāli liekam savam ķermenim atslābināties. Jebkura darbība ir domu rezultāts: kad gribam izpildīt darbību - apziņā rodas doma - tā tiek sūtīta uz smadzenēm - smadzenes nodod vēstījumu nerviem- muskuļi saraujas. Tieši tāpat kā doma rada muskuļu saraušanos - tāpat ar domu mēs tos atslābinām, ar to pašu domas vibrāciju. Tā kā mēs iekšējo orgānu darbību nekontrolējam, mēs nevaram likt tiem atslābināties. Dabiski ir iekārtots tā, ka arī šiem orgāniem vajadzīga atslābināšanās. Tāpēc jogi, izmantojot zemapziņu (tā kontrolē visas šīs darbības) iedvešam tiem atslābināties. Zemapziņa izpilda to, ko mēs domās sev iedvešam! (domas materializējas).

2. Mentālā relaksācija.

Pastāvīgs prāta sasprindzinājums patērē vairāk prānas kā fiziskā slodze. Tas kā mēs elpojam nosaka to kā domājam un otrādi, to kā mēs dzīvojam. Koncentrējamies uz elpu. Ritmiski vienmērīgi elpojot, liekam apziņai nomierināties, šādi sajūtot vieglumu sevī, mieru un prieku.

3. Garīgā relaksācija.

Sevis kā Augstākā Es apzināšanās. Svarīgi ir arī garīgi atslābināties, jo bez tā neiestāsies pilnīgs miers. Kamēr mēs identificējamies ar prātu, ar ķermeni - tikmēr sajutīsim bailes, nemieru, naidu to, kas izsauc sasprindzinājumu. Pēc mentālās atslābināšanās, iedvešam sev, ka esam garīga, neierobežota būtne ar tīru apziņu, jo visi spēki ir apslēpti nevis ķermenī vai prātā, bet dvēselē. Ķermenis un prāts ir instruments ar ko mēs darbojamies. Cilvēki kļūst savu negatīvo emociju un negatīvā prāta upuri. Apzināties, ka esam Dieva daļa, patiesais Es.

SARVANGASANA.

Fiziskajā plāksnē: Nostiprina vairogdziedzera darbību; nostiprina endokrīno sistēmu; regulē vielmaiņu; veicina siltuma izstrādāšanu augumā; veicina ķermeņa augšanas un attīstības procesā; kontrolē sirds ritmu; regulē ķermeņa svaru (par daudz/par maz).

Zodam piespiežoties pie kakla dabiskā veidā rodas slēdzējpoza jeb Džalandhara Bandha; kakla rajonā tiek bagātināta asins apgāde; regulē sirds darbību, pazemina asinsspiedienu, ja tas ir pārāk augsts; dara lēnāku vienmērīgāku elpu. Balsenē un rīklē tiek bagātināta asins apgāde; nostiprina imunitāti; novēršot respiratoro slimību gadījumus, kakla slimības; samazina galvassāpes; novērš saaukstēšanās slimības; nostiepj mugurkaulu, piegādājot asins pieplūdi mugurkaula rajonā, darot to stipru un elastīgu. Sekmē asins recirkulāciju, atvieglo smagumu kājās, īpaši tiem, kam stāvošs darbs. Sekmē pilno jogu elpu (nevaram izmantot krūšu augšējo daļu elpošanā). Krūšu daļa un sirds rajons tiek viegli masēti.Tiek novērsti gremošanas traucējumi, aizcietējumi, sāpes vēderā. Palīdz izvadīt no organisma toksīnus.Nostiprina kakla rajonu, krūšu kaulus. Tiek stiepti kakla un plecu muskuļi. Aizkavē novecošanos, veicina ādas elastību.

Mentālajā plāksnē: Novērš miegainību, veicina kvalitatīvu prāta darbību. Veicina neatkarības izjūtu un paškontroli. Novērš miega traucējumus un depresiju. Palielinās pašapzināšanās, vēlēšanās darboties sabiedrības labā, veicina spēju komunicēt, tai pat laikā saglabājot koncentrēšanos sevī.

Prāniskajā plāksnē: Notiek paaugstināta koncentrēšanās Višuddha 5.čakrā. Tiek stimulēta prānas plūsma vēdera dobumā, urīnpūslī, žultspūslī, perikarda, aknu meridiānos.

HALASANA.

Fiziskajā plāksnē: Izstiepj mugurkaulu, darot to elastīgu visā garumā, īpaši kakla rajonā, tiek „baroti” muguras nervi. Kopumā dara veselu mugurkaulu. Aizkavē novecošanos. Noņem sasprindzinājumu kakla rajonā. Nostiprina muguras, plecu un roku muskuļus. Masē iekšējos orgānus, normalizē gremošanu, novērš aizcietējumus. Uzlabojas aknu, urīnpūšļa darbība. Novērš bezmiegu.

Mentālajā, plāksnē: Prāts top skaidrs un mierīgs. Novērš slinkumu. Palīdz nervu slimību atveseļošanās procesā, nostiprinās griba. Uzlabojas emocionālais stāvoklis, samazina nervozitāti. Palīdz koncentrēties.

Prāniskajā plāksnē: Koncentrē prānu kakla rajonā, veidojas spēku pieplūdums, aktivitāte.

MATSYASANA.

Fiziskajā plāksnē: Dara elastīgu kakla, krūšu, vidukļa joslu. Masē plecus un kaklu, iztaisno sagumušu muguru. Atver krūšu kaulu kā rezultātā viegli veikt elpu ar vēderu, palielina plaušu darbības apjomu, novērš spazmas bronhos, atvieglo astmas simptomus. Augšējie muguras un kakla nervi tiek tonizēti un baroti palielinot asins apgādi tajos. Nostiprina endokrīno sistēmu. Tiek stimulēta un tonizēta hipofīze, hormonu un centrālā nervu sistēma.

Mentālā plāksnē: Regulē noskaņojumu, emocijas, novērš stresa ietekmi, palīdz skumju un depresiju gadījumos.

Prāniskā plānā: Kakla un plecu daļa tiek piepildīta ar prānu. Pildot to lotosa pozā, tiek novērsta prānas izeja pa zemajiem enerģētiskajiem centriem.

SETUBANDHASANA.

Pretpoza SA, izliec mugurkaulu, vidukļa joslu, krūšu kaulu pretējā virzienā. Nostiprina vēdera un vidukļa muskuļus, dara elastīgu mugurkaulu un locītavas, nostiprinās plecu darbība, palīdz izvadīt toksīnus, palīdz izstrādāt labāku asins sastāvu, regulē cukura līmeni asinīs.

PASCHIMOTTANASANA.

Šī asana liek elpai virzīties caur Sušumnu. Masē, tonizē un stimulē iekšējo orgānu darbību, uzlabo gremošanu, zarnu trakta darbību, novērš aizcietējumus. Regulē aizkuņģa dziedzera darbību, regulē cukura līmeni asinīs. (iesaka diabētiķiem, hipoglikēmijas slimniekiem).

Nostiprina nervu sistēmu. Mugurkauls un ķermeņa locītavas top elastīgas, organisms saglabājas vingrs, nostiprina vidukļa joslu, krustu daļu, ceļu locītavas. Prāts tiek darīts kluss un rāms. Tiek stiepta un darīta elastīga āda. Pretpoza - maigi atliec muguru pretējā virzienā, tiek atvērta un paplašināta krūšu daļa, tonizēta prāna plaušās, stimulēta asinsrite, nostiprina; rokas, plecus, gurnus, pastiprina muskuļu koordināciju.

ARDHA MATSYENDRASANA.

Dara spēcīgu un elastīgu mugurkaulu. Mugurkaula skriemeļi un muguras saites tiek virzītas abos virzienos veicot tajos bagātīgu asins apgādi. Atvieglo reimatisma sāpes, dara elastīgas locītavas. Tonizē mugurkaula nervu saknes, limfātisko nervu sistēmu,  nostiprina sirds ritmu, atbrīvo glikozi no aknām, attīra organismu, paātrina asinsriti,  regulē elpošanu.

Masē vēdera dobuma muskuļus, stimulē resnās zarnas darbību, novērš aizcietējumus u.c. gremošanas traucējumus, zarnu traktā stimulē toksīnu izvadi. Regulē apetīti, dziedinoši iedarbojas uz urīnpūsli, aknām, kuņģi. Mazina nervozitāti, dara rāmu prātu. Kultivē Prānu Šakti (dzīvotspēju), atmodina Kundalīni, līdzsvaro „mēness” enerģijas ietekmi.

BHUJANGASANA.

Nostiprina mugurkaulu, dara to elastīgu; atjauno muguras nervus, palielina asins piegādi organismā. Mazina sakumpušu stāju, ārstē muguras sāpes, masē un tonizē muguras dziļos un  virsējos muskuļus, vēdera dobumu, vidukļa joslu; novērš aizcietējumus. Atver krūšu kaulu, palielina plaušu apjomu, palīdz astmas dziedināšanā. Tonizē olnīcu un dzemdes darbību, regulē menstruālo ciklu. Palielina siltumu augumā, novērš nemieru. Veido plūstošu prānas plūsmu organismā. Atmodina Kundalīni. Neveic grūtnieces.

DHANURASANA.

Kopumā izliec mugurkaulu, masē muguras muskuļus, atvieglo reimatisma sāpes. Masē un nostiprina iekšējos orgānus, uzlabo gremošanu, novērš aizcietējumus. Stimulē tievās un resnās zarnas darbību, aknu un dziedzeru darbību, regulē apetīti. Ārstē hroniskus aizcietējumus, aknu nespēju, zarnu trakta slimības. Rekomendē sievietēm, diabēta slimniekiem. Atverot krūšu kaulu dziedinoši iedarbojas respiratorām slimībām, astmu. Novērš sakumpumu; novērš  kāju, ceļu locītavu, roku reimatismu. Rada dzīvesprieku!

MAJURASANA.

Dzēš kaitīgās pārtikas ietekmi, stimulē kuņģa darbību, novērš pat nāvīgas indes iedarbību, ārstē drudža izraisītas slimības. Spiediena ietekmē, tiek nodrošināts asins apgādes process augumā, tonizē vēdera dobumu, nostiprina aknu, aizkuņģa dziedzera darbību, stimulē nervus un muskuļus saistītus aknām un kuņģi. Stimulē aknu darbību, novērš to inertumu. Novērš aizcietējumus, uzlabo gremošanu, dziedinoši iedarbojas diabēta un hemoroīdu gadījumos. Nostiprina roku muskuļus, uzlabojas koncentrēšanās spēja, noteiktība, izlemt spēja, veido fizisko un mentālo līdzsvaru, novērš slinkumu, atmodina Kundalīni Šakti.

TRIKONASANA.

Tonizē mugurkaula nervus, uzlabo gremošanu, zarnu trakta darbību, regulē apetīti. Atver krūšu kaulu, uzlabo elpošanas kvalitāti, masē aknas, regulē sekrēciju. Mugurkaula muskuļi tiek stiepti abos virzienos, darot to elastīgu. Palīdz kaulu lūzumu gadījumos, darot simetrisku augumu, sasilda ekstremitātes. Veicina asinsriti augumā, darot vieglu un elastīgu visu augumu.  Dara rāmu prātu, kontrolē emocijas, līdzsvaro „mēness” enerģijas ietekmi, dara tiešu un precīzu runu, nostiprina pašapzināšanos, attīsta līdzcietību.

KAKASANA.

Nostiprina rokas, plecu rajonu, locītavas, pirkstus. Dziedinoši, sargājoši iedarbojas kaitīgu darba apstākļu rezultātā, traumu iespējamības. Pastiprina koncentrēšanos, novērš nespēku, slinkumu, veido fizisko un mentālo līdzsvaru.

PADAHASTASANA.

Kopumā nostiepj visu mugurkaulu, darot to elastīgu, aizkavē novecošanos, nostiprina nervu sistēmu, nostiepj un atbrīvo kāju aizmugurējos muskuļus novēršot stīvumu locītavās, palielina asins piegādi galvas smadzenēm. Novērš tauku veidošanos vēdera dobumā, palīdz novājēt, veido skaistu stāju. Koriģē iedzimtu un dzīves laikā iegūtu ķermeņa asimetriju. Augums izstaro gaismu, novērš Tamasu, stimulē Apanas darbību, attīra un nostiprina Sušumna Nadi.

Om Namo Narayanaya!

Izmantotie materiāli: International Sivananda Yoga Vedanta Centre