Joga - Pranayama

 

1.  Prāna ir enerģijas universāla sākotne, kas izpaužas visos iespējamajos veidos, tai skaitā arī dzīvības spēkā. Zināšanas un prānas kontroli sauc par pranayamu.

2.  Patandžali jogas sūtrās teikts: joga ir nepārtraukto domu viļņu apstādināšana. Savukārt prāta kontroli nav iespējams panākt bez prānas kontroles, jo tie ir cieši saistīti savā starpā. Par šo saikni mēs viegli varam pārliecināties pavērojot cilvēka elpošanu - cilvēkam, iegrimušam meditācijā būs nosvērta, savukārt, izjūtot negatīvas emocijas, elpa būs strauja un saraustīta.

3. Hatha Yoga pievērš uzmanību iesākumā cilvēka fiziskajam ķermenim, redzot to kā instrumentu caur kuru var izpausties dvēsele. Prāta tīrība nav iespējama bez ķermeņa tīrības.

4. Visās dzīvās būtnēs ir prānas klātbūtne. Prānu mēs uzņemam ar ēdienu, dzērienu, saules gaismu, elpojot u.c

- Šis sākums ir visās matērijas formās, bet tā nav matērija. Tā ir arī gaisā, taču tā nav gaiss un arī ne kāda no tā ķīmiskajām sastāvdaļām. Dzīvnieki un augi to saņem no gaisa. Ja tā tur nebūtu, tie nomirtu, kaut arī būtu pārpildīti ar gaisu.

- saprātīgi izmantojot uzkrāto enerģiju  Jogi ar īpašu elpošanas vingrojumu palīdzību paņem sev tik daudz prānas, cik tiem katrreiz nepieciešams. Šajā procesā nostiprinās ne tikai fiziskais ķermenis; arī smadzenēm pieplūst daudz svaigas enerģijas un attīstās jaunas spējas un psihiskais spēks.

5. Pati augstākā un pati smalkākā prānas izpausme ir domas. Pati rupjākā cilvēka ķermenī - plaušu kustības. Ja tiek pārtrauktas plaušu kustības ķermenī, automātiski tiek pārtraukta jebkura prānas vai enerģijas kustība.

6. Tālab, lai iemācītos vadīt smalko prānas izpausmi, jogi vispirms iemācas vadīt un kontrolēt savu elpu.  Iesākumā mācāmies kontrolēt prānas izpausmi fiziskajā augumā, procesa attīstības ceļā to mācāmies izmantojot mentālus līdzekļus. Ar asanu un pranayamas palīdzību prāts top savaldīts, tīrs un dzidrs kā rezultātā mēs iemantojam spēju koncentrēties un meditēt.

7. Daži ļaudis apzināti vai neapzināti spēj vadīt savu prānu, jogi, svētie, dziednieki un pat hipnozitētāji. Tie, kas prot vadīt savu prānu apzināti vai neapzināti izstaro to no sevis kā dzīvības spēku, ietekmējot citus, dodot tiem dzīvības spēku, prieku, veselību.

 -Tad, kad klūpot sasitamies, mēs aizturam elpu un uzliekam roku uz sāpošās vietas.

 -Tāpat cita cilvēka runa spēj iedvesmot, bet cita atstāj bez ievērības, attiecīgi cik prānas piepildīta tā ir. Īpaši svētās garīgās autoritātes šādi spēj iedvesmot garīgai attīstībai.

8. Prānas kontroli iesaka apgūt pakāpeniski. Jogs, zinot šīs tehnikas spēj noskaņoties uz Augstāko Bezgalīgo Enerģijas Pirmsākumu, tālāk  novirzot, izmantojot šo iegūto enerģiju sevis garīgajai attīstībai, sasniedzot pašrealizēšanos. Šim vajadzētu būt vienīgajam mērķim. Jogi uzskata - apgūstot šo mākslu pietiekami augstā līmenī, cilvēks iegūst varu pār visiem citiem prānas izpausmes veidiem dabā.

9. Divus nervu jeb prānas kanālus, kas apvij centrālo mugurkaula nervu sauc par ida (mēness enerģija) un pingala (saules enerģija). Katrs no tiem, vijoties no muguras lejasdaļas uz augšu, veido divarpus apgriezienus ap mugurkaulu, ko sauc par sušumnu. Sušumnas lejasdaļā atrodas smalkas vielas trijstūris, ko dēvē par „kundalini lotosa iekšieni” un kas sevī ietver slēptus kundalini enerģijas krājumus. Praktizējot, šī neizmantotā enerģija tiek stimulēta un pa mugurkaulu ceļas augšup, līdz sasniedz galvas virsu, kur aktivizē epifīzes sekrēciju.                        

10. Elpošanas aparāts ļauj elpot gan caur muti gan degunu. Mūsdienu cilvēks pakļauts daudzām slimībām tādēļ, ka elpo caur muti. Ceļā no mutes līdz plaušām nav nekādas aizsardzības pret piemaisījumiem un putekļiem. Elpojot naktīs caur muti, no rīta nākas konstatēt, ka rīkle ir pilnīgi sausa, kas arī ļauj attīstīties dažādām slimībām. Turpretim deguna dobumos uztvertie putekļi un piemaisījumi izelpas laikā tiek izsviesti atpakaļ gaisā jeb izvadīti ar šķavām. Elpošana caur muti tiek uzskatīta par tikpat nedabisku parādību kā ēšana caur degunu! Pie tam – pārstājot elpot caur degunu, cilvēks palēnām zaudē spēju filtrēt un attīrīt ieelpoto gaisu,deguna dobumos sākas lokālas saslimšanas; līdzīgi aizaug un ātri piedrazojas pamests ceļš.

11. Patiesā elpas kontrole nozīmē kontrolēt veidu kā mēs izelpojam, nevis ieelpojam. Nevis spēcīgi saspringtā ieelpā, bet gan pareizas izelpas rezultātā, atjaunojas enerģija (pie jebkuras fiziskas piepūles). Tas palīdz atslābināties saspringtās situācijās.

12. Dažādas ikdienas tehnikas:

- Regulāra elpa palīdz izturēt lielu slodzi. Piem.3-3. tiek vairāk izelpota ogļskābā gāze, palielinot sev iespēju vairāk uzņemt skābekli.

- Sasprindzinājumu, pat depresijas pārvarēt var, ja bez sasprindzinājuma satuvina lāpstiņas iespējami tuvu, pēc tam viegli un maigi izelpojot. Neliela pauze un atkal viegli un maigi ieelpojot, izelpojot pilnīgi caur nāsīm, nemainot lāpstiņu atrašanās vietu. Šādi stimulējam smadzeņu darbību, noņemot nervu sistēmas spriedzi apgādājot to ar skābekli.

- baiļu sasprindzinājumu var noņemt, ja ieelpo 4, ietur pauzi, izelpa 12, tad 5-15, līdz izelpai 21 (izelpu ļaujot pavadīt bites skaņai (brahmari), ieelpu veicot it kā krācošu).

- ir daudz visādu izelpu tehniku, bet visbūtiskākā no tām- apzināšanās. Tā rada reālas izmaiņas ikdienas dzīvē, ļaujot mums atkal pašiem pārvaldīt savu augumu. Apzināta elpošana nes līdzi sev apzinātas stingras, mugurkaulu augšupttiecošas ķermeņa pozas.

- satuvinātas lāpstiņas iztaisno plecu joslu, ļaujot krūšu kaulam būt atvērtam, atbrīvojot vēdera dobumu no liekā smaguma un spiediena, nodrošinot pareizu diafragmas darbību, ļaujot elpai tapt pilnvērtīgai.

- Vienkāršākais paņēmiens, kā deguna ejas atbrīvot - deguna skalošana. Otrs veids – nostāties pie atvērta loga un ieelpojot aizspiest vienu nāsi. Pēc tam to pašu izdarīt ar otru.

Jogas vingrinājumi ikdienas praksē.

Pilnā elpošana veido ritmu, kas ir varens atjaunošanās un organisma atdzīvināšanas līdzeklis. Ieelpas laikā diafragma saraujas un izdara vieglu spiedienu uz aknām, kuņģi un citiem iekšējiem orgāniem. Šī izlīdzinātā uzspiešana reizē ar plaušu ritmiskajām kustībām iedarbojas uz iekšējiem orgāniem kā viegla masāža, ierosinot to darbību un uzturot normālu funkcionēšanu. Šis iekšējais vingrinājums ar katru ieelpu palīdz katram gremošanas un izvades orgānam saņemt pienākošos asiņu daudzumu. Šajā procesā galvenais instruments ir diafragma, kas liek visiem orgāniem it kā dzīvot aktīvāku dzīvi – masējot tonizē tos. Varam atbrīvoties no iesnām, klepus, bronhītiem u.c.

Anuloma Viloma. Nostiprina un attīra elpošanas sistēmu. Pagarinātā izelpa izvada sārņus, aiztures laikā palielinās gāzu apmaiņa, šādi vairāk piegādājam skābekli iekšējiem orgāniem, asinīm. Līdzsvarojam idu un pingalu, līdzsvarojam galvas smadzeņu puslodes, nomierinam prātu, līdzsvarojam savu psihisko sistēmu, šādi arī palīdzam sevi sagatavot meditācijai. Uzkrājam, kontrolējam prānu, attīram nadī kanālus, augums top viegls un acis mirdzošas.

Kapalabhati. Sanskritā kapala - nozīmē galvaskauss, un bhati - zaigošana. Sekojoši termins nozīmē kaut ko, kas padara galvaskausu zaigojošu. Īsas un bez pauzēm ieelpas un izelpas, ar ieelpu vēderu ievilkt, darbs ar diafragrmu (ugunīgā elpošana). Tā ir attīroša procedūra deguna ejām un plaušām, nostiprina zemribu muskuļus, plaušu darbību; likvidējas spazmas elpošanas ceļos, ārstē astmu (nepildīt lēkmju laikā!); izvada toksīnus; gļotas, krēpas; apgādā sarkanos asins ķermenīšus ar skābekli; bagātina asinis; pastiprina diafragmas darbību, nostiprina vēdera dobuma muskuļus; veicina asinsriti, atjauno organismu; tiek masēti iekšējie orgāni; uzlabojas gremošanas funkcijas. Dara skaidru un modru prātu; palielinās spēja koncentrēties; rada prieka sajūtu; uzkrāj, aktivizē prānu.

Om Namo Narayanaya!

Izmantotie materiāli: International Sivananda Yoga Vedanta Centre